Pęczakowe risotto z marynowaną fetą

Pęczakowe risotto z marynowaną fetą

Bardzo sycące, pełne aromatów i smaków danie. Przepis pochodzi ze wspominanej już przeze mnie książki ” Jerozolima”, której autorami są Yotam Ottolenghi i Sami Tamimi. Od razu też zaznaczę, ze nie jest to ostatni przepis z tej książki, bo książka jest pełna inspiracji i chętnie do niej będę zaglądała. Przepis podaję z wprowadzonymi przeze mnie zmianami.

 • 200 g kaszy pęczak
 • 90 ml oliwy
 • 50 g masła
 • 3 małe łodygi selera naciowego
 • 2 małe cebule
 • 4 ząbki czosnku
 • 0,5 łyżeczki tymianku
 • 0,5 łyżeczki wędzonej papryki
 • 1 liść laurowy
 • 2 paski skórki z cytryny
 • 0,25 łyżeczki płatków chili
 • puszka ( 400 g ) pomidorów krojonych
 • 700 ml bulionu warzywnego
 • 500 ml pasaty pomidorowej
 • 1 łyżka nasion kminku
 • 300 g fety lub jak u mnie twarogu
 • 1 łyżka listków
 • sól
 • świeżego oregano

risotto z pęczaku marynowanym twarogiem

Kaszę opłukać pod bieżącą wodą i odstawić do odcieknięcia.

Na dużej patelni rozgrzać masło i 2 łyżki oliwy. Włożyć na nią pokrojony w kostkę seler naciowy, cebulę pokrojoną w drobną kostkę i posiekany czosnek. Smażyć do miękkości na małym ogniu przez około 5 minut.

risotto z pęczaku marynowanym twarogiem

Dodać pęczak, tymianek, paprykę, liść laurowy, skórkę z cytryny, płatki chili, pomidory, bulion, pasaty i 0,5 łyżeczki soli. Wszystko wymieszać. Zagotować, zmniejszyć ogień i dusić 45 minut, często mieszając, uważając żeby nie przywarło. W gotowym daniu kasza powinna być miękka, a płyn całkowicie wchłonięty.

risotto z pęczaku marynowanym twarogiem

Kminek uprażyć na suchej patelni i lekko zmiażdżyć w moździerzu, tak aby część ziaren pozostała cała. Twaróg pokroić w kostkę, dodać do niego kminek i pozostałą oliwę, posolić, wymieszać i odstawić. Ja przygotowałam go kilka godzin wcześniej.

Kiedy kasza jest już gotowa trzeba doprawić ją do smaku solą. Podzielić na 4 porcje. Każdą porcję podawać z nałożoną na wierzch fetą.

risotto z pęczaku marynowanym twarogiem

Smacznego :)

Rate this post
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes


13 thoughts on “Pęczakowe risotto z marynowaną fetą”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.