Meat pie czyli placek z mięsem

Meat pie czyli placek z mięsem

Zaczęło się od czytania nazw smaku cukierków na opakowaniu. Przy apple pie wywiązała się dyskusja jak najlepiej nazwać go po polsku i nie wiem jak, w dyskusji pojawił się meat pie. I padło : ” A może byś tak dzisiaj zrobiła?”.

Przewertowałam czeluści internetu. Ale okazało się, że to jak z bigosem, co przepis, to inna receptura. Większość przepisów zalecała korzystanie z gotowego ciasta. Takiego nie miałam w domu, ale to dlatego, że raczej nie korzystam z  gotowców. Wołowiny też nie miałam. Tak więc powstał taki oto danie :

ciasto :

 • 2 szkl mąki pszennej
 • 200 g masła
 • 1 duża łyżka ( 50 g ) serka homogenizowanego
 • 3 łyżki zimnej wody
 • 1 łyżeczka soli
 • 1 łyżeczka cukru

nadzienie :

 • 500 g mięsa mielonego
 • 1 duża cebula
 • 2 – 3 ząbki czosnku
 • 1 łyżeczka papryki w proszku
 • 1 łyżeczka sosu Worcestershire
 • 2 łyżki ketchupu
 • 1 łyżeczka ostrej musztardy
 • 150 ml wywaru u mnie drobiowego
 • 2 łyżeczki mąki pszennej
 • 1 łyżeczka soli
 • olej do smażenia
 • białko jajka do posmarowania

meat pie czyli placek z mięsem

Do miski wsypać mąkę, dodać masło, drobno posiekać, dodać pozostałe składniki ciasta i szybko zagnieść. Podzielić na dwie części, jedna powinna być trochę większa. Uformować dwie kule i włożyć do lodówki na pół godziny.

meat pie czyli placek z mięsem

W tym czasie cebulę obrać i pokroić w kostkę. Wrzucić na patelnię z rozgrzanym olejem, dodać mięso, przyprawy i obsmażyć. Wlać bulion, dodać ketchup, sos worcestershire i musztardę. Posypać mąką i gotować do lekkiego zagęszczenia.

meat pie czyli placek z mięsem

Formę do pieczenia wysmarować masłem. Ciasto rozwałkować na koła. Większym wyłożyć formę, tak, żeby lekko wystawała nad brzeg. Nałożyć mięso. W mniejszym kole, które powinno być wielkości formy wyciąć dziurki i przykryć nim farsz. Brzegi zagiąć tak, żeby zachodziły na górne koło. Posmarować białkiem.

meat pie czyli placek z mięsem

Piec w 190ºC przez 50 minut.

meat pie czyli placek z mięsem

Polecam,bo jest pyszny, a do tego nieskromnie napiszę efektownie wygląda.

Smacznego :)

Tarta słodka czy wytrawna?

Rate this post
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes


8 thoughts on “Meat pie czyli placek z mięsem”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.