Chleb pszenno – żytni z prażoną mąką

Chleb pszenno – żytni z prażoną mąką
8.8/10 - (14 votes)

Po raz pierwszy miałam przyjemność dołączyć do piekarni Amber z bloga Kuchennymi drzwiami. Na marzec chleb wybrała Jola z bloga Nasze życie od kuchni, a przepis pochodzi z bloga Leśny zakątek. Chleb jest prosty w wykonaniu. Wymaga jednak dobrego rozplanowania pracy w czasie. Moje bochenki popękały, ale to właśnie dlatego, że nie do końca dobrze rozplanowałam dzień w którym go piekłam i chleb dostał trochę za mało czasu na ostatnie wyrastanie. Myślę jednak, że nie ma to większego znaczenia dla końcowego efektu.

zaczyn :

 • 83 g zakwasu żytniego
 • 165 g mąki żytniej razowej
 • 225 g wody

zasmażka :

 • 120 g mąki żytniej
 • 300 g ( 300 ml ) wody

etap II :

 • 330 g mąki pszennej typ 650
 • 375 g wody

etap III :

 • 650 g maki pszennej typ 650
 • 2 i 1/4 łyżeczki soli

dodatkowo :

 • tłuszcz do smarowania
 • otręby

chleb pszenno-żytni z prażoną mąką

Przygotowywanie chleba trzeba zacząć dzień przed planowanym pieczeniem. A nawet rano poprzedniego dnia, bo 12 godzin przed rozpoczęciem przygotowań do przygotowania chleba powinno się dokarmić zakwas. Ja tego nie zrobiłam, miałam młody zakwas, który po raz pierwszy został użyty właśnie do tego chleba.

Wieczorem mieszamy składniki zaczynu, przykrywamy i zostawiamy na 12 – 14 godzin w temperaturze pokojowej.

Teraz czas na zasmażkę. Na suchej, rozgrzanej patelni prażymy makę. Od czasu do czasu można przemieszać, uważając, żeby się nie przypaliło. Jest to bardzo przyjemna praca, bo mąka w czasie podgrzewania wydaje bardzo miły orzechowy zapach. Kiedy mąka lekko zbrązowieje, przesypujemy ją do miski, mieszając dodajemy stopniowo wodę. Przykrywamy i tak jak zakwas odstawiamy na 12 – 14 godzin.

chleb pszenno-żytni z prażoną mąką

Po tym czasie mieszamy ze sobą zaczyn z zasmażką, aż dobrze się ze sobą połaczą. Dodajemy do nich mąkę i wodę z etapu II. W oryginalnym przepisie własnie teraz dodajemy też sól, ja jednak, przez nieuwagę tego nie zrobiłam. Znowu mieszamy do ładnego połączenia składników. Odstawiamy na 2,5 – 3 godziny. Wg przepisu ciasto powinno być przełożone do torby foliowej i zawiązan na górze, żeby nie wysychało i dodatkowo miało wyższą temperaturę, która wytworzy się w czasie wyrastania i mu sprzyja. Moje ciasto było dość lejące i nie bardzo wyobrażałam sobie przekładanie go do torby. Przykryłam więc miskę folią spożywczą,dokładnie ją doklejając do brzegów.

chleb pszenno-żytni z prażoną mąką

Kiedy ciasto juz ładnie wyrośnie dodajemy pozostałą mąkę i w moim przypadku sól. Wyrabiamy do czasu aż ciasto będzie ładnie odchodzić od miski. Można też po raz kolejny po prostu dokładnie wymieszać wszystko.

Odatwiamy ciasto na 20 minut, żeby odpoczęło.

Po tym czasie dzielimy je na 2 części i przekładamy do wysmarownych tłuszczem i wyspanych otrębami foremek ( 30 x 10 cm ). Odstawiamy do wyrośnięcia. Ja przykrywam je ścierką.

chleb pszenno-żytni z prażoną mąką

Wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 250ºC. Po 10 minutach zminiejszamy temperaturę do 230ºC, a po kolejnych 10 minutach do 210ºC i piec jeszcze 25 minut.

Upieczony chleb wyjąć z form i studzić na kratce.

Chleb wychodzi bardz smaczny. Długo zachowuje świeżość. Trzeciego dnia nadal smakował tak jak pierwszego. Ja upiekę go jeszcze wiele razy.

chleb pszenno-żytni z prażoną mąką

Razem ze mna piekły :

Akacjowy blog
Arnikowa kuchnia
Bajkorada
Co mi w duszy gra
Grahamka, weka i kajzerka
Każdy ma jakiegoś bzika
Konwalie w kuchni
Kuchennymi drzwiami
Kuchnia Alicji
Kuchnia Gucia
Kulinarne przygody Gatity
Leśny zakątek
Małe kulinaria
Moje małe czarowanie
Nieład malutki
Nie tylko na słodko
Ogrody Babilonu
Przy kuchennym stole
Smak mojego domu
Smakowe kubki
Smakowity chleb
Stare gary
Sto kolorów kuchni
Ugotujmy to
W poszukiwaniu slowlife
Zacisze kuchenne
Zakalce mego życia

Smacznego :)46 thoughts on “Chleb pszenno – żytni z prażoną mąką”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

The maximum upload file size: 512 MB. You can upload: image. Drop file here