Drożdżowe rogale z kruszonką

Drożdżowe rogale z kruszonką
10/10 - (4 votes)

Często takie rogale kuszą mnie z witryn sklepików z pieczywem. Jakiś czas temu kupiłam i niestety rozczarowałam się. Postanowiłam więc upiec je po swojemu. Wyszły wielkie i pyszne. Jeśli jednak nie macie zbyt wielu chętnych do jedzenia, należy zmniejszyć ilość składników, bo z podanych proporcji wychodzi 16 wielkich rogali.

rozczyn :

 • 10 g drożdży
 • 1 łyżka cukru
 • 2 łyżki mleka
 • 1 łyżka mąki

ciasto :

 • 1 kg mąki
 • 2 jajka
 • 3 żółtka
 • 1 szkl ( 240 g ) cukru
 • 1 szkl mleka
 •  1 łyżka ekstraktu waniliowego
 • szczypta soli
 • 300 g rozpuszczonego masła

kruszonka :

 • 150 g mąki
 • 70 g cukru
 • 100 g masła

dodatkowo :

 • jajko do smarowania

drożdżowe rogale z kruszonką

Drożdże rozetrzeć z cukrem dodać mąkę i wodę, wymieszać. Odstawic do wyrośnięcia. Jeśli boicie się, że ciasto nie wyrośnie możecie dodać więcej drożdży. Ja mam tendencje do ograniczania ich ilości, ciasto zawsze dobrze wyrasta.

Jajka i zółtka rozmieszać, dodać mleko, cukier, sól i ekstrakt waniliowy. Dosypać mąkę, dołożyć zaczyn i wyrobic ciasto. Kiedy wszystko ładnie się połączy dolać masło. I ponownie wyrobic na gładkie, błyszczące elastyczne ciasto. Odstawić do wyrosniecia. Ciasto powinno podwoić swoją objętość.

drożdżowe rogale z kruszonką

Ciasto podzielić na 4 części. Z kazdej uformować kulę, rozpłaszczyć i rozwałkować na cienki placek. Ponownie podzielicna 4 części. Formować rogale, zaczynając zwijanie od podstawy w stronę wierzchołka. Końcówka powina znaleźć się pod spodem, boki zagiąć tak by powstał rogal. Odstawić do wyrośnięcia.

Składniki kruszonki połaczyć ze sobą, rozcierając je ze sobą.

Wyrośnięte rogale posmarować rozmąconymjajkiem i posypać kruszonką.

Piec w 180ºC przez ok. 40 minut. Powinny być ładnie zbrązowione.

drożdżowe rogale z kruszonką

Smacznego :)18 thoughts on “Drożdżowe rogale z kruszonką”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

The maximum upload file size: 512 MB. You can upload: image. Drop file here