Syrop z mniszka lekarskiego

Syrop z mniszka lekarskiego
9.5/10 - (4 votes)

Kiedy przychodzi maj, cale łaki pokrywają się zółtymi kwaitami mniszka lekarskiego. Nie sposób się im oprzeć i nie zrobić chociaż kilku słoiczków miodu z niego. Żeby zrobić syrop najlepiej zbierać je kiedy sa dobrze rozwinięte i suche. Uważajcie też bo kwiaty mniszka lekarskiego bardzo łatwo pomylić z mleczem. Warto zapamiętać, że mnieszak ma pojedyńcze kwaity i każda łodyga z  kwiatem jak i liść wyrastają bezpośrednio z ziemi.

  • ok.400 kwiatów mniszka
  • 1 kg cukru
  • 1 l wody
  • 1 cytryna

syrop z mniszka,miód z mniszka

Niech was nie wystraszy koniecznośc liczenia kwiatków, zbiera się je dosyć szybko,  a ja liczyłam tylko pierwsze 400, potem wiedziałam już ile to jest objętościowo i tym się kierowałam.

Kwiatki po zebraniu, wysypać na jakiś materiał lub folie i zostawić na pół godziny, pozwoli to robaczkom na ich opuszczenie.

syrop z mniszka,miód z mniszka

Po tym czasie w dużym garnku zalać kwiatki wrzącą wodą, upychając je tak, żeby wszyskie zmokły i gotować ok. 15 minut.

Cytrynę wyszorować, pokroić w plastry nie obierając ze skóry i dodać do gorącego wywaru. Wymieszać, przykryć i odstawic na kilkanaście godzin, ja odstawiłam na noc.

syrop z mniszka,miód z mniszka

Następnie odcedzić płyn, najlepiej zrobić to przez gaze. Ja niestety nie planowałam robienia syropu i nie miałam jej pod ręką, użyłam sitka.

Do płynu dodać cukier i na małym ogniu, mieszając od czasu do czasu rozpuścić go. Im dłużej będziemy gotowali tym bardziej syrop zgęstnieje. Syrop powinien mieć konsystencje płynnego miodu, stąd pewnie też jedna z nazw miodek z mniszka.

Od razu przelewać do umytych i wyparzonych słoików. Zakręcać. Ja stawiam je wieczkiem do dołu na kocu, jeden koło drugiego i owijam kocem. Zostają tam aż wystygną.

Z jednej porcji wychodzą 4 słoiczki, takie jak na moich zdjęciach.

Syrop ma podobno magiczną moc. Stąd kolejna nazwa miód z mniszka. Świetnie sprawdza się jako dodatek do herbaty czy w lemoniadzie z dodatkiem cytryny.

syrop z mniszka,miód z mniszka

Smacznego :)

syrop z mniszka,miód z mniszka4 thoughts on “Syrop z mniszka lekarskiego”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

The maximum upload file size: 512 MB. You can upload: image. Drop file here